• WIZYTA PRACOWNIKA BANKU U PSZCZÓŁEK  

          • 6 czerwca 2023 roku do najstarszych przedszkolaków przybyła z wizytą pani Katarzyna Dziąba - pracownik banku PKO SA w Nowym Mieście Lubawskim. Bank ten jest patronem Szkolnej Kasy Oszczędności, która działa w naszej placówce. Pani Kasia opowiadała o działalności SKO, współpracy z opiekunem i odpowiadała na liczne pytania sześciolatków. Dowiedzieli się oni, dlaczego warto oszczędzać i jak można spożytkować zaoszczędzone pieniądze. Pozyskali też informacje na temat tego, jak zabezpieczone są pieniądze przed fałszowaniem i obejrzeli dokładnie wszystkie banknoty. Na koniec pani Kasia wręczyła dzieciom firmowe gadżety.

          • IX OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW

          • 6 czerwca 2023 roku dzieci z grup przedszkolnych: Motylki i Pszczółki ze Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach wzięły udział w IX Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków ogłoszonym przez portal internetowy "Bliżej przedszkola". Celem projektu było popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia. Imprezę biegową pod nazwą "Sprintem do maratonu" zorganizowały nauczycielki przedszkola- pani Ewa Zalewska i pani Aleksandra Klimek. Każdy uczestnik biegu otrzymał dyplom i medal, a ogólnopolski licznik maratonu przedszkolaków wzrósł o kolejne 27 840 metrów. Grupy przedszkolne otrzymały też certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie. Wielkie brawa dla naszych małych sportowców za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie.

          • POWIATOWY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA DLA KLAS I-III

          •  7 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie zorganizowany został Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Klas 1- 3. Zadaniem uczestników było przeczytanie przygotowanej wcześniej legendy. Naszą szkołę reprezentowała Julia Woźniak z klasy I, Paulina Olszewska z klasy II, a także Kacper Marchlewski z klasy III. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • MAM TALENT

          • 2 czerwca podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole odbył się konkurs Mam Talent. Celem przeglądu było promowanie młodych talentów, oraz rozwijanie zainteresowań uczniów. Do konkursu zgłosiło się wielu uczestników, którzy mieli możliwość zaprezentowania swoich wspaniałych zdolności. Widzowie podziwiali układy taneczne i akrobatyczne, grę na różnych instrumentach, a także pokaz magii. Wrażenie na widzach zrobili też uczniowie wykazujący się umiejętnością opowiadania dowcipów czy znajomością państw i stolic świata.

            Wszyscy uczestnicy zasłużyli na ogromne wyróżnienie, jednak komisja składająca się z dziecięcej widowni wybrała zdecydowaną większością głosów swoje faworytki:

            Zosię Kastrau, Różę Robaczewską, Amelię Dąbrowską i Roksanę Otrębę, które zaprezentowały układ taneczny

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom talentów!

          • XXIX ZAWODY W DWUBOJU SIŁOWYM O PUCHAR RYSZARDA WIŚNIEWSKIEGO

          • 6 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim organizowane były zawody Dwuboju Siłowego o Puchar Ryszarda Wiśniewskiego, który co roku jest fundatorem nagród dla zwycięzców w każdej kategorii.

            Reprezentanci naszej szkoły zajęl III MIEJSCE drużynowo w kategoriach: dzieci oraz młodzież szkolna.

            Wiktor Osmański indywidualnie zajął I MIEJSCE w podnoszeniu na drążku.

            W tej edycji zawodów po raz pierwszy wzięła udział uczennica- reprezentantka naszej szkoły- Wiktoria Ziółkowska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • CZAS PODSUMOWAŃ…

          • W Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach w roku szkolnym 2022/2023 realizowany był ogólnopolski projekt Mistrzyni Szymborska. Społeczność uczniowska pod kierunkiem pani Anety Milz- koordynatorki akcji, zrealizowała szereg działań mających na celu popularyzowanie twórczości polskiej noblistki, uwrażliwianie na piękno poezji polskiej, a także rozwijanie i promowanie talentów młodzieży szkolnej.

            Na początku zainicjowano akcję informacyjną – na korytarzu powstała gazetka ścienna, a podczas lekcji języka polskiego uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną o życiu i twórczości noblistki. Następnie, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, uczniowie klas IV-VIII redagowali wiersze inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej pt.: UWAGA! Będzie…LEPIEJ oraz nagrywali teledysk do piosenki lub animację do wiersza poetki - Szymborska inspiruje. Zaś z okazji Dnia Dziecka w klasach IV-VIII odbyła się nietypowa lekcja ortografii – IV Wiosenne Dyktando Plenerowe, którego tekst w tym roku dotyczył życia i twórczości Wisławy Szymborskiej.

            W międzyczasie przystąpiliśmy do Gminnego Konkursu Literackiego „Nic dwa razy się nie zdarza…”. Na wyniki wciąż czekamy. Zwieńczeniem działań akcji były lekcje, na których uczniowie tworzyli portrety poetki, które teraz zdobią nasz szkolny korytarz.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie – dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i ogromną pomysłowość!

          • DRUŻYNA ENERGII

          • 5.06.2023 roku, na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie uczniowie naszej placówki brali udział w półfinale krajowym Drużyny Energii. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak prestiżowym wydarzeniu sportowym i życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się 13 czerwca w Gdańsku. Trzymamy kciuki.

          • UCZCILIŚMY DZIEŃ DZIECKA

          • 2 czerwca w naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień dla uczniów- Dzień Dziecka. Już od rana dla naszych uczniów czekała cała moc atrakcji przygotowanych przez nauczycieli i Radę Rodziców. Na początku odbył się szkolny Mam Talent, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje pasje i zainteresowania. Zaraz potem młodsze dzieci wybrały się z wizytą do siedziby Ochotniczej Straży w Marzęcicach. Strażacy przygotowali dla nich specjalny pokaz, a także umożliwili uczniom przymierzenie stroju wykorzystywanego podczas gaszenia pożaru oraz obejrzenie i wejście do wnętrza wozu strażackiego. Radości na twarzach dzieci nie było końca. Niesamowitą atrakcją okazało się przygotowane przez szkolnych wolontariuszy malowanie twarzy i zaplatanie kolorowych warkoczyków. Każde dziecko mogło otrzymać wymyślnie poskręcane baloniki: pieski, kwiatki, miecze. Odbyły się także pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiele emocji starszym uczniom dostarczyła zaś międzyklasowa gra terenowa „Orlik”, której zwycięzcami okazali się uczniowie klasy VIIIA. Było też coś dla ciała: popcorn, owoce, napoje, ciasta i obiad, za które serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców i Kołu Gospodyń Wiejskich w Marzęcicach . To był udany dzień. Dzieci na pewno zapamiętają go na długo

          • NASI SOLIŚCI W GRONIE LAUREATÓW NA FESTIWALU W GÓRZNIE

          • W maju, w Górznie, odbył się Festiwal Pieśni Maryjnych, na który miejscowa parafia wraz ze szkołą w Miesiączkowie zaprosiła solistów z całego kraju. Z zaproszenia skorzystali również nasi uczniowie, którzy po przesłuchaniu nagrań, zostali bardzo wysoko ocenieni przez jurorów:

            • Matylda Kamińska w kategorii przedszkolnej - GRAND PRIX
            • Kacper Groszewski w kategorii młodzieżowej GRAND PRIX
            • Wiktor Rynkowski, Liwia Rynkowska i Bianka Kusińska otrzymali ZŁOTE PASMA w swoich w kategoriach
            • Julia Zwolińska w kategorii klas I-III otrzymała SREBRNE PASMO.

            Zwycięzcy głównych nagród zaprezentowali się na koncercie galowym, który odbył się 28 maja 2023 roku w kościele w Górznie.

            Gratulujemy wokalistom oraz pani Annie Lewickiej- nauczycielowi prowadzącemu, tak wysokich lokat w tym prestiżowym festiwalu! Życzymy dalszych sukcesów!

          • ECHA TURNIEJU SZACHOWEGO W KURZĘTNIKU

          • 2 czerwca 2023r. w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku odbył się I Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kurzętnik. W rozgrywkach wzięło udział 30 uczestników, którzy konkurowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI i VII- VIII. Naszą szkołę reprezentował czwartoklasista - Wojciech Wielgosiński.

            Po długich i trudnych zmaganiach wyłoniono troje zwycięzców w każdej kategorii, ktorzy odebrali puchary i nagrody rzeczowe z rąk pana Piotra Piątka- komisarza Gminy Kurzętnik. Wszyscy uczestnicy zaś otrzymali dyplomy i drobne upominki.

            Gratulujemy!

          • IV WIOSENNE DYKTANDO PLENEROWE

          • Dzień Dziecka to dzień szczególny. W związku z tym nauczyciele języka polskiego przygotowali dla swoich podopiecznych lekcję w plenerze.

            Dzieci na łonie natury zmierzyły się dyktandem tematycznie związanym z życiem i twórczością naszej polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej.

            Był to konkurs nietypowy, bowiem uczniowie przystąpili do dyktanda „bieganego”. Uczniowie mieli za zadanie podbiegać do zawieszonego tekstu, zapamiętać jak najwięcej słów i przenieść je na kartkę z zachowaniem zasad ortografii i interpunkcji.

            Taka metoda powtórzenia treści ortograficznych bardzo spodobała się uczniom. Dyktando zostało „odczarowane”– nie kojarzy się już wyłącznie negatywnie.

            Wyniki już niebawem!

          • DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ W KLASIE II

          • 1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w klasie II upłynął w wyjątkowej atmosferze. Od samego rana dzieci były radosne i uśmiechnięte.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak obchodzony jest Dzień Dziecka w innych krajach, wyszukiwali te państwa na mapie, uczestniczyli w rozmowie na temat marzeń…

            Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu.

            Tego dnia wszyscy obdarowywali się uśmiechem i dobrym słowem.

            Dzięki ukochanym Rodzicom - w klasie pojawiła się pizza oraz lody.

            „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

            Janusz Korczak

          • XIX POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 30 maja 2023r. w Szkole Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów kl. I-III. W dyktandzie wzięło udział 30 uczniów z powiatu nowomiejskiego. Uczestników konkursu powitał dyrektor szkoły pan Henryk Zagórski oraz koordynatorka konkursu pani Maria Przeradzka. Naszą szkołę i gminę reprezentowała uczennica klasy III Maja Szymańska.

            Po trudnych zmaganiach ortograficznych wyłoniono laureatów konkursu. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • WYCIECZKI I PIKNIKI PRZEDSZKOLAKÓW

          • Gdy inni piszą egzaminy, my się świetnie bawimy!

            23.05.2023 roku dzieci z grup przedszkolnych pojechały na wycieczkę do kina na bajkę pt.: "Wróżka Zębuszka". Kolejnego dnia Biedroneczki, Motylki oraz Pszczółki wybrały się na długi spacer na oddalony od szkoły plac zabaw połączony z piknikiem. Zaś 25 maja grupy przedszkolne pojechały do Lubawy do sali zabaw Hullo. Tam dzieci spędziły czas bardzo aktywnie. Mogły sobie zrobić pamiątkowy tatuaż, brały udział w zajęciach kulinarnych, na których własnoręcznie tworzyły pralinki, pokonywały laserowy tor przeszkód oraz zjadły pyszny obiad. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, wrócili do szkoły.

          • WYCIECZKA DO SOLCA KUJAWSKIEGO

          • Celem Jura Parku w Solcu Kujawskim jest wspieranie dziecięcej wyobraźni… Dlatego 30 maja 2023 r. odbyła się wycieczka do tego niesamowitego miejsca. Uczniowie klasy I i II zwiedzili park dinozaurów i Muzeum Ziemi. Wzięli udział w seansie 5D w Kinie Emocji, a także uczestniczyli w warsztatach plastycznych oraz w lekcji „Bursztynowy las”. Wiele radości sprawiła im zabawa w parku rozrywki. Wszyscy spędzili miło czas i pozyskali wiele niezwykłych informacji na temat życia w prehistorii

          • PODSUMOWANIE I ETAPU AKCJI KONWALIA

          • Nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”, której celem jest upamiętnienie postaci i uczczenie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorem przedsięwzięcia jest Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.

            W ramach akcji w naszej szkole prowadzono wiele działań przybliżających uczniom zasługi wielkiego astronoma. Odbywały się lekcje z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, powstało wiele prac plastycznych - portretów Mikołaja Kopernika i kolorowanek z jego podobizną w wykonaniu młodszych dzieci, a także albumów zawierających fakty z życia astronoma. Kolejnym zadaniem było rozstrzygnięcie I etapu konkursu na logo akcji, w którym dwie najciekawsze prace przesłano do siedziby Wojewódzkiej Komisji Konkursowej w Olsztynie. Niezwykle interesującym przedsięwzięciem było przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów klasy II pt.: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Funkcję informacyjną zaś pełniła tablica na korytarzu szkolnym związana z Rokiem Kopernikańskim.

            Najbardziej atrakcyjną formą realizacji akcji „Konwalia” były jednak wycieczki „Śladami Mikołaja Kopernika” do Grudziądza i Olsztyna - miast związanych z czasowym pobytem naszego astronoma. To one dostarczyły dzieciom najwięcej wrażeń.

            Akcja „Konwalia” będzie kontynuowana we wrześniu - wówczas poinformujemy o kolejnych działaniach.

            Dziękujemy wszystkim tym, którzy do tej pory zaangażowali się w jej realizację.

             

          • WSTRZYMAŁ SŁOŃCE, RUSZYŁ ZIEMIĘ

          • 29 maja 2023r. w naszej szkole odbyło się niecodzienne przedstawienie. Uczniowie klasy II, pod opieką wychowawczyni pani Anity Leyk, przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów inscenizację na temat życia i twórczości wielkiego astronoma pt.: „O Mikołaju Koperniku i planetach…”. Przypomnijmy: Mikołaj Kopernik (1473-1543) jako pierwszy w czasach nowożytnych opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego. Model ten oparty był na trzech założeniach: planety biegną po torach kolistych dookoła Słońca, Ziemia jest jedną z planet oraz Ziemia obraca się wokół własnej osi.

            #AkcjaKonwalia 

          • BIG CHALLENGE – AND THE WINNER IS...

          • W piątek, 26 maja 2023r., podczas apelu zostały wręczone dyplomy i upominki 56 uczestnikom konkursu Big Challenge. Uczniowie rozwiązywali zadania na trzech poziomach: level 1, level 2 i level 4.

            Najwyższe noty uzyskali:

            • Robert Złotowski- uczeń klasy IV, zajmując 4. miejsce w województwie, z liczbą punktów 310/350,
            • Tomasz Czupryński i Aleks Deja- uczniowie klasy VIII a, zajęli ex aequo 26. miejsce w województwie z liczbą punktów 300/350.

            Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej, tym razem już jubileuszowej, edycji konkursu.