• POWIATOWE ZAWODY SPORTOWE: NADZIEJE OLIMPIJSKIE

          • W środę na obiekcie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się zawody powiatowe lekkoatletyczne pod nazwą: "Nadzieje Olimpijskie".

            Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów z klas V-VIII.

            W pchnięciu kulą - w swojej kategorii - II miejsce zajął Adam Kowalski.

            III miejsce w biegu na 600 metrów zajęła Bianka Kusińska.

            W zawodach brali udział także: Jakub Burkiewicz, Jakub Krawczyk, Kacper Kuca, Filip Kuca, Karol Świątkowski, Kacper Cieśniewski, Małgorzata Kowalska, Amelia Dąbrowska.

            Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

          • NOWY SAMORZĄD SZKOLNY

          • W ubiegłym tygodniu odbyły się w naszej szkole wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. 16 września, podczas apelu szkolnego, poznaliśmy osoby, które będą reprezentować społeczność uczniowską w nowym roku szkolnym!

            Przewodnicząca: Milena Kwiatkowska kl. VIII

            Zastępca przewodniczącej: Lena Figurska kl. VII

            Skarbnik: Wojciech Wielgosiński kl. VI

            Sekretarz: Maja Szymańska kl. V

            Równocześnie uczniowie wybrali opiekunów samorządu, którymi zostały:

            Pani Anna Lewicka

            Pani Izabela Kłosowska

            Serdecznie gratulujemy wszystkim wybranym i życzymy owocnej pracy!

          • POMOC DLA POWODZIAN

          • ZBIÓRKA RZECZY DLA POWODZIAN

            W obliczu powodzi, które dotknęły południe Polski, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie. Wiele rodzin straciło swoje domy i dobytek, a ich potrzeby są ogromne.

            Każdy gest dobroci ma ogromne znaczenie.

            Dziękujemy za Wasze wsparcie i solidarność.

          • DZIEŃ KROPKI W PRZEDSZKOLU

          • Tego dnia zajęcia i zabawy u najmłodszych wypełnione były kolorowymi kropkami, które stały się okazją do odkrywania talentów, pobudzenia wyobraźni i nieszablonowego myślenia.

            Podczas zajęć powstały wyjątkowe i niepowtarzalne, "kropkowe" dzieła sztuki.

            Bądźmy kreatywni!

            Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od kropki...

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

            Święto to zapoczątkowała książka Petera Reynoldsa pt. „Kropka”. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji stała się bohaterka książki, mała dziewczynka Vashti, która zupełnie nie wierzyła we własne możliwości. Dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki zmieniła zdanie o sobie i odkryła, że jednak coś potrafi. Dziewczynka nie tylko uwierzyła w siebie, ale tę wiarę w siebie przekazała innym. Książka, którą przetłumaczono na ponad 20 języków, stała się inspiracją do obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki - święta kreatywności, odwagi i zabawy.

            Dziś nasza szkoła po raz kolejny obchodziła to święto.

            Motyw kropki był obecny na prawie wszystkich zajęciach.

            Rozmawiano o kreatywności, talentach, odkrywaniu swoich mocnych stron.

            A wszystko po to, aby uczyć młodych ludzi wsłuchiwania się w siebie, budowania poczucia własnej wartości i odkrywania rzeczy, których o sobie jeszcze nie wiedzą.

            Tego dnia nikt nie był „ w kropce”, za to wszyscy nabrali przekonania, że warto wierzyć w siebie.

          • PIERWSZA POMOC

          • W dniach 09-13.09.2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień z pierwszą pomocą przedmedyczną.

            Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony w 2000 roku przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i jest obchodzony w każdą drugą sobotę września.

            W akcji uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły, zarówno klasy młodsze, jak i starsze. Szkolenia odbywały się podczas długich przerw oraz na lekcjach biologii i przyrody, a w klasach 1-3 na zajęciach z edukacji zdrowotnej. Uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy w czasie najczęściej występujących wypadków: omdleń, krwotoków, zakrztuszeń, oparzeń, złamań, ataków padaczki. Podczas długich przerw na szkolnym korytarzu pod kierunkiem pana Mateusza Kołakowskiego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia pokazu resuscytacji z użyciem fantoma, zaś chętni ćwiczyli na fantomie, jedną z najważniejszych czynności ratowniczych - uciśnięcia klatki piersiowej. Klasy młodsze zajęcia z ratownictwa odbywały pod okiem swoich wychowawców oraz podczas pogadanki z panią pielęgniarką, Sylwią Sądowską, która oprócz przekazanych informacji zademonstrowała jak zakładać opatrunki, np. na głowie, na zwichniętym palcu, rozciętym łuku brwiowym.

            Ważną umiejętnością, o której przypomniała pani Anna Falkowska, koordynator akcji i opiekun PCK, jest sposób powiadamiania służb ratunkowych. Uczniowie dowiedzieli się, co należy powiedzieć przez telefon dzwoniąc na numer alarmowy.

            Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy i nie bać się ich zastosowania w życiu codziennym, ponieważ podjęcie akcji ratunkowej ratuje czyjeś zdrowie i życie.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i włączenie się do działań.

          • BIESIADOWANIE PRZY OGNISKU

          • 5 września członkowie chórku🎶 Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach spotkali się na terenie Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku na spotkaniu integracyjnym 🤝, które było formą podziękowania uczniom za wkład pracy, uczestnictwo w licznych koncertach 🎤 i występach na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej w ubiegłym roku szkolnym. Na spotkaniu obecni byli również absolwenci 🎓, którzy w poprzednim roku byli członkami zespołu.

            Było ognisko 🔥, biesiada 🍽️, tańce 💃 i wspólne śpiewy 🎵. Wszyscy uczniowie bardzo zadowoleni 😊 i pełni energii na nowy rok pracy wrócili do swoich domów 🏠.

            Dziękujemy bardzo Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku za pomoc w organizacji spotkania!

          • NARODOWE CZYTANIE 2024

          • Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Każdego roku, w pierwszą sobotę września, w całej Polsce odbywa się czytanie wybranego przez parę prezydencką dzieła literatury polskiej. Narodowe Czytanie 2024 to już 12. edycja akcji, na którą został wytypowany dramat Juliusza Słowackiego "Kordian". W naszej szkole uroczystość Narodowego Czytania 2024 odbyła się w piątek 6 września, w dzień poprzedzający ogólnopolskie świętowanie. Dowiedzieliśmy się, że celem akcji jest propagowanie czytelnictwa i poznawanie dzieł literatury polskiej. Pani wice dyrektor Katarzyna Wyrostek zapoznała zebranych z życiorysem Juliusza Słowackiego i przesłaniem utworu oraz zaprosiła do wysłuchania wybranych fragmentów "Kordiana". Usłyszeliśmy fragmenty rozważań Kordiana na Mount Blanc, "Bajki o Janku, co psom szył buty". W rolach bohaterów wystąpili zaproszeni goście, Wójt Gminy Kurzętnik, pan Adam Głowacki, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Marzęcicach, pani Grażyna Januszewska i przedstawicielka Rady Rodziców, pani Iwona Kowalewska, a także pani dyrektor szkoły Katarzyna Pukalska wraz z uczniami, którzy w wyśmienity sposób zaprezentowali wybrane fragmenty dzieła Słowackiego. Było to niezwykle ciekawe przeżycie. Całość przygotowała pani Anna Maćkiewicz, a o oprawę muzyczną zadbała Anna Lewicka.

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

          • 1 września 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach w radosnych nastrojach przywitali nowy rok szkolny. Ten dzień jest bardzo ważny dla uczniów, którzy  rozpoczynają naukę i po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

            Wszystkich przybyłych, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły przywitała pani Katarzyna Pukalska, dyrektor szkoły. Ciepłe słowa skierowała do przedszkolaków i uczniów klas I. Przedstawiła także nowych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy rozpoczynają pracę w naszej placówce.

            Pani dyrektor odczytała także list od pani Ministry MEN Barbary Nowackiej, która życzyła wszystkim owocnego roku szkolnego.

            W trakcie uroczystości został zaprzysiężony rezerwowy skład pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach. Dotychczasowy poczet  w składzie: chorąży – Olaf Urlicki, asysta – Julia Ziółkowska i Lena Lewicka, zastąpili: chorąży – Nikodem Sarnowski, asysta – Zofia Sendzikowska i Eliza Klabun.

            Uczniowie klasy VII pod czujnym okiem pani Anny Maćkiewicz upamiętnili  85. rocznicę wybuchu II wojny światowej w montażu słowno-muzycznym.

            Następnie głos zabrała wicedyrektor szkoły pani Katarzyna Wyrostek, przedstawiła uczniom ich wychowawców oraz zapoznała ze sprawami organizacyjnymi.

            Po błogosławieństwie Bożym udzielonym przez księdza Wojciecha Osickiego, uczniowie rozeszli się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

            W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom wytrwałości, samych sukcesów i  powodzenia w dążeniu do wyznaczonych celów!

          • ZAJĘCIA ADAPTACYJNE W GRUPIE BIEDRONKI

          •  W dniach 28 i 29 sierpnia odbyły się zajęcia adaptacyjne w grupie "Biedronki" z udziałem dzieci i ich rodziców. To jest ważny moment w życiu każdego malucha. Czas po brzegi wypełniony pozytywnymi doświadczeniami ułatwił dzieciom nawiązanie pierwszych kontaktów i pozwolił poczuć się bezpiecznie w nowym środowisku. Przedszkolacy integrowali się w formie zabaw muzyczno-ruchowych , a także podczas wykonywania prac plastycznych. Na zakończenie wszyscy mieli możliwość zapoznania się z wybranymi pomieszczeniami szkoły oraz terenem wokół niej.