Uczniowie klas trzecich realizują projekt: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jego celem jest zwiększenie świadomości zdrowego odżywiania. Dzieci chętnie wypowiadają się na temat nawyków żywieniowych i ich poprawy. Zrealizowały już dwa zadania projektowe, które polegały na wspólnej analizie jedzonych przez nich posiłków na podstawie piramidy zdrowego odżywania oraz stworzenia klasowego katalogu zdrowych śniadań. Najlepszą pracę na ten temat w klasie III b wykonała Asia Kowalska, która otrzymała specjalną odznakę. Zaś klasowe katalogi pomysłów zdrowych śniadań zawisły na gazetce obu klas trzecich.
Aktualności
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
- 11
UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W GMINNEJ WIECZORNICY
- 13
10.11.2023 roku w Gminnym Centrum Centrum Kultury w Kurzętniku odbyła się wieczornica zorganizowana z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to świetna okazja do zaprezentowania talentów naszych uczniów w corocznym Konkursie Recytatorskim "Drogi do Niepodległej", podczas którego wystąpili uczniowie z czterech szkół z gminy Kurzętnik. Konkurs, który rozwija przede wszystkim umiejętności interpretacyjne i kulturę słowa, miał formę prezentacji utworu poetyckiego o tematyce niepodległościowej.
Naszą szkołę w tym roku reprezentowali wyróżnieni w konkursie uczniowie:
- Bianka Kusińska
- Adam Stefański.
Podsumowano także Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej., który odbył się 8.11.2023r. Oto wyniki:
Kategoria klas 0-I
II miejsce – Matylda Kamińska
III miejsce – Zosia Kozłowska
Wyróżnienie- Małgosia Balewska
Kategoria klas II-III
II miejsce - Wiktor Rynkowski
Kategoria klas IV-V
I miejsce - Liwia Rynkowska
Kategoria klas VI-VIII
I miejsce - Kacper Groszewski
III miejsce - Bianka Kusińska
Gratulujemy
Podziwiać też mogliśmy występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, wśród członków której również znaleźli się nasi uczniowie: Zuzanna Świątkowska, Kacper Groszewski i Mateusz Liedke.
OTRZYMALIŚMY CERTYFIKATY
Dnia 8 listopada 2023 roku pani wicedyrektor Katarzyna Wyrostek odebrała Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo oraz Certyfikat Szkoły Wiernej Dziedzictwu. Serdecznie dziękujemy koordynatorom: pani Magdalenie Mickiewicz, pani Annie Lewickiej i pani Annie Maćkiewicz, społeczności szkolnej oraz rodzicom za współpracę i zaangażowanie.
BIEGI NIEPODLEGŁOŚCIOWE
- 5
Tradycyjnie 11 listopada uczniowie i nauczyciele uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w Biegach Niepodległościowych. W tym roku odbyły się one na nowomiejskim rynku.
Dziękujemy uczniom za udział i ich rodzicom za pomoc i zaangażowanie
JULIA I ZOSIA ZAŚPIEWAŁY W LASECZNIE
8 listopada 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie odbył się XII Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej. Naszą szkołę reprezentował Duet: Julia Zwolińska i Zosia Wielgosińska.
Gratulujemy dziewczynkom pięknego wykonania repertuaru patriotycznego
UCZCILIŚMY NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 31
W piątek, 11 listopada 2023 roku, świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przededniu Święta Niepodległości, na uroczystej akademii, zgromadzili się zaproszeni goście: gospodarz gminy Kurzętnik pan Piotr Piątek, przedstawicielki Rady Rodziców panie Klaudia Złotowska i Iwona Kowalewska, pani dyrektor Katarzyna Pukalska oraz pani wicedyrektor Katarzyna Wyrostek oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, aby radośnie świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. W ramach kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” uroczystość rozpoczęto o godzinie 11.11 odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie klasy V, soliści oraz chórek szkolny przedstawili montaż słowno-muzyczny "Pociąg do wolności". Wiele emocji wzbudził też występ taneczny uczniów klasy II. Była to pięknie opowiedziana i wyśpiewana lekcja historii Polski, patriotyzmu i polskości. Młodzieży udało się przekonać wszystkich zebranych, że patriotyzm oznacza postawę umiłowania własnej Ojczyzny i okazywania jej szacunku. Na zakończenie głos zabrali komisarz gminy Kurzętnik Piotr Piątek oraz pani dyrektor Katarzyna Pukalska, która podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystej oprawy tego dnia i zachęcała do godnego przeżywania Święta Niepodległości. #SzkołaDoHymnu
PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W KURZĘTNIKU
- 10
8 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbył się Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej, podczas którego wystąpiło 34 wokalistów z gminy Kurzętnik. Naszą szkołę reprezentowali:
- Maja Kastrau
- Małgosia Balewska
- Matylda Kamińska
- Zosia Kozłowska
- Wiktoria Zwolińska
- Wiktor Rynkowski
- Zosia Kastaru
- Liwia Rynkowska
- Bianka Kusińska
- Kacper Groszewski
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas wieczornicy niepodległościowej, która odbędzie się 10.11.2023r. o godz.16:00 w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku. Na scenie zaprezentują się wówczas laureaci I miejsc.
Życzymy powodzenia i zapraszamy w piątkowe popołudnie do Kurzętnika.
PODZIĘKOWANIE
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała podziękowanie od Pary Prezydenckiej - Pani Agaty Kornhauser-Dudy i Pana Andrzeja Dudy za udział w Narodowym Czytaniu "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
SUKCESY NASZYCH SOLISTÓW NA FESTIWALU PATRIOTYCZNYM W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM
- 25
We wtorek, 7 listopada 2023 roku, w Kinoteatrze Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XVI Międzywojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej, w którym wzięło udział 109 solistów i 11 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali:
- Maja Kastrau
- Amelia Zwolińska
- Matylda Kamińska
- Małgosia Balewska
- Wiktor Rynkowski
-Zosia Kastrau
-Julia Zwolińska
- Liwia Rynkowska
- Bianka Kusińska
- Kacper Groszewski
- Tercet w składzie: Kornelia Jakielska, Zosia Wielgosińska i Julia Zwolińska.
Na scenie zaśpiewały też Julia Krawczyk i Julia Woźniak. Po całodziennych przesłuchaniach Jury wysoko oceniło naszych przedstawicieli:
Kategoria zespoły:
I miejsce – Tercet: Julia, Kornelia i Zosia.
Kategoria przedszkolna:
II miejsce – Amelia Zwolińska
Wyróżnienie – Maja Kastrau.
Kategoria kl.0-I
II miejsce – Małgosia Balewska
Wyróżnienie- Matylda Kamińska.
Kategoria kl. II-III
wyróżnienie – Wiktor Rynkowski.
Kategoria kl. IV-VI
wyróżnienie - Liwia Rynkowska.
Kategoria kl. VII -VIII
wyróżnienie - Kacper Groszewski.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych prezentacji wokalnych i życzymy dalszych sukcesów!
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU SKO
Opiekunki SKO p. Ewa Zalewska i p. Dominika Śmiechowska wyłoniły zwycięzców konkursu „Październik miesiącem oszczędzania”. W ciągu minionego miesiąca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach przynosili swoje oszczędności i wpłacali na książeczkę SKO. Wielu
z nich dokonywało wpłat często, a niektórzy nawet codziennie. Podczas apelu z udziałem pani dyrektor Katarzyny Pukalskiej, który odbył się 8 listopada 2023 roku, przyznano nagrody i wręczono dyplomy.Laureaci konkursu
I miejsce:
Wiktoria Zwolińska- oddział przedszkolny,
Fabian Mówka - klasa I b
Piotr Pawlik - klasa III a
II miejsce:
Michalina Gorzka - klasa I b
Zosia Kastrau - klasa III b
Zosia Klabun - klasa I a
Iga Wyszyńska - klasa II
III miejsce:
Agata Wardowska - klasa I b
Aleksander Kamiński - klasa III a
Bartłomiej Ługiewicz - klasa III b
Tobiasz Zawacki - klasa I b
Julian Bartkowski - klasa I b
Maja Zapolska - klasa II
Róża Robaczewska - klasa IV
Matylda Kamińska - oddział przedszkolny.
Podczas apelu opiekunki SKO podziękowały uczniom za częste i systematyczne wpłaty oraz za udział w XIX Powiatowym Konkursie Plastycznym promującym działalność SKO i PKO, który odbył się w Tereszewie. Tematem pracy plastycznej w kategorii klas I-II był: „Plan lekcji z logo SKO”, natomiast w kategorii klas III- IV: „Bank przyszłości”. Sukcesy naszych podopiecznych:
Kategoria I
III miejsce- Julia Woźniak, uczennica klasy II
Wyróżnienie- Michalina Gorzka, uczennica klasy I b
Kategoria II
II miejsce - Karolina Gorzka, uczennica klasy III b
Wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego z naszej szkoły otrzymali drobne upominki od opiekunek SKO.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASACH I-III
- 31
Zapraszamy do fotogalerii.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK U PRZEDSZKOLAKÓW
- 19
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola, przebrane za swoje ulubione bajkowe postacie, wzięły udział w niezwykłym balu. Celem tego święta jest popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bohaterów i tytuły utworów, z których pochodzą. Układały też puzzle, odgadywały zagadki z wykorzystaniem kart i latarki, kolorowały swoich ulubionych bohaterów. Dzieci miały przyjemność obejrzeć teatrzyk kukiełkowy w wykonaniu uczniów klasy drugiej pt.: „Trzy świnki.” Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był też doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształtują bowiem u nich odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Na koniec bajkowego, pełnego radości i dobrej zabawy dnia, wszystkie grupy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance przygotowanej specjalnie na tę okazję.
SZKOŁA PAMIĘTA
Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy dyplom za udział w akcji SZKOŁA PAMIĘTA
ZAPALILIŚMY ZNICZ PAMIĘCI …
Włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt.: „Szkoła pamięta” przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z nauczycielami odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszej społeczności, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz odwiedzili groby zmarłych pracowników naszej szkoły.
Udział w akcji pokazał, że młodzi ludzie zachowują pamięć o przodkach, co jest nie tylko wyrazem szacunku wobec zmarłych, ale również świadectwem naszej tożsamości narodowej.
O DNIU WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W PRZEDSZKOLU
- 15
Nasza szkoła bierze udział w projekcie ministerialnym Szkoła Pamięta. Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję na zajęciach porozmawiać o tym jednym z najbardziej refleksyjnych dni w roku – dniu Wszystkich Świętych. Przedszkolaki oglądały filmiki edukacyjne, dyskutowały o potrzebie pamięci oraz o znaczeniu światła pochodzącego z palącego się znicza, który stanowi wyraz wieczności, a także bliskości oraz troski o zmarłych bliskich. Dzieci wykonały także prace plastyczne – znicze, aby pamiętać o bliskich, których już z nami nie ma…
BIJEMY REKORD
- 15
W październiku odbywa się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i w ramach tego wydarzenia 30 października nasza szkoła brała udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.
Starsi i młodsi uczniowie pokazali, że chętnie czytają książki podczas przerw. Dla uczestników przygotowano zakładki do książek, które mogą sami pokolorować i ozdobić.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym czytelnikom, których było aż dziewięćdziesięcioro, uda się pobić rekord z ubiegłego roku, kiedy to w całej Polsce i w 22 krajach czytało ponad 500 tysięcy osób.
#PrzerwaNaCzytanie
KOLEJNE ZADANIA PROJEKTOWE KLASY II
- 4
W ostatnie dni października uczniowie klasy II zrealizowali dwa zadania projektowe. "Oswoili zebrę", odbywając wycieczkę, mającą na celu utrwalenie przepisów drogowych dotyczących w szczególności bezpiecznego poruszania się po ulicach i przekraczania ich w miejscach do tego wyznaczonych. Niezwykle interesujące okazało się też zadanie drugie - "Z mapą w drogę". Drugoklasiści, kierując się punktami zaznaczonymi na mapie, odnaleźli miejsca użyteczności publicznej oraz zabytkowe budynki. Dzieci zobaczyły dawny budynek szkoły w Marzęcicach, agencję pocztową oraz odwiedziły miejsce, gdzie kiedyś we wsi znajdował się wiatrak. Ciekawą historię "marzęcickiego wiatraka" przybliżył dzieciom pan Adam Kopiczyński, za co serdecznie dziękujemy.
CODE WEEK
- 82
W ubiegłym tygodniu nasza szkoła ponownie włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. https://codeweek.eu/. Inicjatywa ta powstała w związku z rosnącym zapotrzebowaniem rynku pracy na wykwalifikowanych programistów. Za sprawą nauki kodowania i programowania dziecko w przystępny sposób uczy się logicznego myślenia. Łączy ze sobą wiedzę ściśle matematyczną z wiedzą humanistyczną. W ramach tygodnia kodowania uczniowie na wszystkich zajęciach lekcyjnych zmierzyli się z próbami programowania. Dzięki przygotowanym dla nich przez nauczycieli grom i zabawom poznawali zasady kodowania i programowania. Jako że informatyka nie zna barier wiekowych, nawet przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i jeszcze większym entuzjazmem zgłębiali tajniki robotyki i kodowania. Miały one okazję poznać kodowanie na dywanie. Do dyspozycji przedszkolaków był SUPER DOC Mówiący Robot Edukacyjny oraz Ozoboty. Kolorowe komendy uczą dzieci programowania zadań i planowania ruchu, dzięki czemu rozwijają one swoje kompetencje logicznego myślenia, algorytmicznego myślenia oraz zadaniowego podejścia. Roboty pomagają dzieciom ćwiczyć orientację w przestrzeni, znajomość kierunków czy też planowania drogi. Ciekawą formą zapoznania dzieci z elementami kodowania było też zastosowanie ,, Magicznego dywanu” Uczniowie klas I-III kodowali za pomocą kubeczków na specjalnej macie. Kolejną atrakcją dotyczącą programowania była zabawa z robotem DOC-em i Photonem, dzięki którym ćwiczyli umiejętność programowania, a także rozwiązywali zagadki językowe i działania matematyczne. Starsi uczniowie, oprócz operowania Photonem, zdecydowali się stawić czoła trudniejszym zadaniom:
• poznali grę Sudoku wykorzystującą metodę kodowania;
• na zajęciach rewalidacyjnych grali w grę „Szybka logika”, która uczy planowania, wytrwałości, koncentracji oraz wpływa na logiczne procesy myślenia i umiejętność oceny sytuacji;
• wykonali również karty pracy z wykorzystaniem kodowania- dyktando graficzne,
• na podstawie zakodowanych liter odgadywali hasła - składniki pogody, odkodowywali części mowy, zgłębiali zagadnienia historyczne, odczytywali pismo Egipcjan, wysyłali tajne wiadomości;
• poznawali szyfry i kody – kod Cezara, szachownicę Polibiusza,
• korzystając z wirtualnej maty, .kodowali poznane słownictwo w języku angielskim,
• na zajęciach wychowania fizycznego zaś w ramach rozgrzewki uczniowie wykonywali zakodowane kolorami sekwencje ćwiczeń oraz grali w biegowe kółko krzyżyk, urozmaicone dodatkowymi zadania ruchowymi ze zróżnicowanym stopniem trudności.
Kodowanie podczas zajęć to doskonałe ćwiczenie dla mózgu doskonalące myślenie logiczne uczniów i umiejętność rozwiązywania problemów.
ZDROWO I SPORTOWO
Klasa II dołączyła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zdrowo i sportowo". Celem tego programu jest zwiększenie świadomości dzieci i dorosłych na temat roli i wagi aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i odpoczynku w prawidłowym rozwoju fizycznym i psychicznym dzieci, a także przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych.
NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII
- 4
25 października 2023 roku w ramach akcji Szkoła Pamięta uczniowie klasy II uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Drugoklasiści odwiedzili Państwa Płoskich i wysłuchali przejmującej opowieści związanej z kapliczką znajdującą się na ich posesji. Poznali historię pana Alfonsa Płoskiego, który w czasie II wojny światowej odznaczył się odwagą i bohaterstwem, który przeciwstawił się niemieckiemu okupantowi, a później także komunistom. Jego heroiczna postawa pozwoliła przeżyć całej rodzinie, a także zachować w doskonałym stanie kapliczkę. To było interesujące spotkanie i na pewno na długo zostanie w pamięci dzieci. Bardzo dziękujemy rodzinie Państwa Płoskich i Panu Adamowi Kopiczyńskiemu.
Archiwum Aktualności